
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Negative |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 100 mA |
| Dropout Voltage | 75 mV |
| Min Input Voltage | -17.7 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | -15 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | -30 V |
| Min Supply Voltage | -18 V |
| Accuracy | 5 % |
| Max Output Current | 100 mA |
| Quiescent Current | 6 mA |
| Max Input Voltage | -35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | -30 V |
| Nominal Output Voltage | -15 V |
| Max Output Voltage | -17.7 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 50 dB |
| Load Regulation | 0.01 %/V |
| Line Regulation | 0.07 %/V |
Stock: 903
Distributors
pcbx
Unit Price$0.48218
Ext.Price$0.48218
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.48218 | $0.48218 |
| 10 | $0.34710 | $3.47100 |
| 25 | $0.33770 | $8.44250 |
| 50 | $0.32038 | $16.01900 |
| 100 | $0.30395 | $30.39500 |
| 300 | $0.28836 | $86.50800 |
| 500 | $0.27357 | $136.78500 |
| 1000 | $0.25954 | $259.54000 |
| 3000 | $0.24622 | $738.66000 |
